Wybieramy najlepszego esportowego zawodnika roku 2019. Pod uwagę bierzemy wyłącznie polskich zawodników, bez względu na charakter drużyny, w jakiej występują. Zwracamy szczególną uwagę na osiągnięcia indywidualne (nagrody, wyróżnienia, rankingi), ale również wpływ na sukcesy zespołu i jego rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.
Wiosną 2019 roku zadebiutował w LEC i od razu zwrócił na siebie uwagę. Był jednym z najlepszych zawodników w lidze, zgarniając siedem nagród MVP meczu w fazie zasadniczej i zostając wybranym „Rookie of the Split”. Teraz występuje w drużynie wicemistrzów Europy, Fnatic.
fot. fnaticZdominował rozgrywki w Europie, wygrywając oba splity LEC i latem zdobywając tytuł MVP. Z G2 sięgnął po mistrzostwo MSI i doszedł aż do finału Worlds 2019.
fot. Riot Games/Michał KonkolDo Team Secret dołączył pod koniec 2018 roku, ale to w 2019 został prawdziwą gwiazdą światowego formatu. Dwa wygrane Majory, dwa mistrzostwa ESL One i TOP 4 na The International 9 mówią same za siebie.
fot. ggscoreTo był jego świetny rok. Kamieniak przeszedł z polskiej sceny na międzynarodową i szybko ją podbił. Dołączył do legendarnej organizacji Na’Vi, z którą wygrał jeden z najważniejszych turniejów w Rainbow Six – finały ESL Pro League.
fot. DreamhackZawodnik Illuminar Gaming zdobył w tym roku tytuł MVP turnieju Games Clash Masters i ESL Mistrzostw Polski Jesień, które zresztą jego ekipa zwyciężyła. Przez cały rok utrzymywał wysoką formę, będąc siłą napędową swojego zespołu.
fot. Illuminar GamingW ubiegłym roku prezentował najwyższy poziom indywidualny z polskich zawodników CS:GO, a jego umiejętności docenili również zagraniczni eksperci. Bez fragów Müllera Virtus.Pro nie zanotowałoby żadnego sukcesu.
fot. ESL PolskaNależy do światowej elity StarCrafta 2. Na czterech turniejach cyklu WCS nie wypadł z czołowej ósemki, a do tego doszedł do finału GSL vs. The World. Te sukcesy zapewniły mu grę na mistrzostwach świata, gdzie zabrakło mu tylko jednej mapy, by wywalczyć awans do najlepszej ósemki świata.
fot. x-kom AGOWiosną w barwach Rogue Esports Club wygrał Ultraligę. Następnie został przeniesiony do głównego składu Rogue i lato spędził w LEC, gdzie został wybrany „Rookie of the Split”. W debiutanckim splicie w LEC zajął z drużyną miejsce w TOP 4.
fot. Riot Games/Michał KonkolSzukamy najlepszej esportowej organizacji roku 2019. Nominowane mogą być jedynie polskie zespoły lub organizacje, w których występuje drużyna składająca się w pełni z polskich zawodników. Pod uwagę bierzemy sukcesy i sposób zarządzania. Nie mniejszą rolę odgrywa innowacyjność działań i stopień profesjonalizacji.
To był dobry rok dla tej organizacji. Wzięli udział w dwóch sezonach Ultraligi, pozyskali dywizję Rocket League, w składzie CS:GO obyło się bez większych zmian, drużyna po raz pierwszy wygrała zagraniczny LAN oraz finały PLE.
Dumą organizacji była drużyna League of Legends, która zdobyła mistrzostwo Ultraligi i wywalczyła awans do TOP 8 EU Masters. Do tego w szeregach devils.one znajdziemy jednych z najlepszych zawodników Fortnite w kraju i mniejsze dywizje, które również odnoszą sukcesy w swoich tytułach.
W 2019 roku organizacja zawiązała współpracę z wieloma streamerami. Posiada czołową drużynę CS:GO w kraju i wiodącą ekipę League of Legends. W 2020 roku zapowiedziała budowę areny esportowej w Warszawie.
Fani z miejsca pokochali Piratów za sposób komunikacji. Ich drużyna League of Legends bardzo dobrze wypadła w swoim debiucie w Ultralidze (TOP 4). Z kolei w CS:GO organizacja prowadzi akademię, która szkoli wielu młodych graczy.
Bardzo stabilny i dobry rok dla dywizji Starcrafta i Fortnite'a, rewolucja w dywizji Counter-Strike. Organizacja wykazuje się innowacyjnym i podejściem do badań nad graczami. Wicemistrz turnieju WESG.
Głosujemy na najlepszy esportowy event roku 2019 w Polsce. Pod uwagę bierzemy wszystkie czynniki decydujące o jakości wydarzenia lub rozgrywek - m.in. liczbę widzów, poziom profesjonalizacji, marketing, jakość transmisji, lokalizację, rangę zawodów, a także zaangażowanie społeczności esportowej.
Najważniejszy turniej dla zawodników FIFA w naszym kraju. Liga tworzona przez Ekstraklasę zbliża kluby sportowe i środowisko esportowe. Pierwsza edycja miała oglądalność na poziomie ponad 1,72 mln wyświetleń w telewizji i Internecie.
Ten rok w ESL Mistrzostwach Polski zdecydowanie przebił poprzedni. W puli nagród pojawiło się ponad 400 tysięcy złotych, a dla zwycięzców edycji jesiennej CS:GO ESL przygotował bilet do zamkniętych kwalifikacji IEM Katowice.
Pierwszy tak duży turniej esportowy dla kobiet w naszym kraju. Cała rywalizacja odbyła się na najwyższym poziomie, faza online została zwieńczona finałami LAN-owymi z pulą nagród 30 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie jest dużym krokiem ku profesjonalizacji damskiej sceny.
Podczas gdyńskiego turnieju mogliśmy podziwiać naprawdę ciekawe zagraniczne drużyny. Łącznie streama oglądało ponad 900 tys. użytkowników, a na trybunach pojawiło się prawie 6,5 tys. kibiców. Event zakończył się spektakularnym zwycięstwem Illuminar Gaming nad Sprout.
Kwalifikacje do turnieju odbyły się w czterech miastach Polski i zagrało w nich wiele zagranicznych składów. Na poznańskie finały przybyło ponad 7 tys. kibiców, a w telewizji zmagania czołowych europejskich drużyn śledziło średnio 45 tys. osób.
Impreza, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Świetna atmosfera, najlepsi zawodnicy i trybuny wypełnione po brzegi – to charakteryzuje wydarzenie, które doczekało się miana kultowego i na stałe wpisało się w esportowy kalendarz.
Najważniejsze rozgrywki League of Legends w naszym kraju wspierane przez Riot Games i organizowane przez Polsat Games. W 2019 roku odbyły się dwa sezony, które regularnie ściągały przed ekrany tysiące fanów.
Wybieramy najlepszego esportowego trenera 2019 roku. Kto miał duży wpływ na sukcesy prowadzonej przez siebie drużyny? Który ze szkoleniowców wykazał się ciekawym, twórczym i innowacyjnym podejściem, co przełożyło się na dobre wyniki?
Rok zaczął jako drugi trener League of Legends w devils.one. Latem przejął jednak stery i poprowadził drużynę do triumfu w ESL Mistrzostwach Polski, Ultralidze, ESL EuroCup i zajął z zespołem miejsce w najlepszej ósemce EU Masters.
fot. devils.oneTrener, który doprowadził swoich zawodników do wicemistrzostwa WESG i ESL Mistrzostw Polski. Miał spory udział w wyborze zawodników do nowego składu x-kom AGO. Ma świetny kontakt z graczami, a ci cenią go za profesjonalizm i etykę pracy.
fot. x-kom AGOPolski szkoleniowiec CS:GO, który w 2019 roku związał się z x-kom team, a później Illuminar Gaming. Ta druga decyzja była prawdopodobnie jedną z jego najlepszych w życiu zawodowym. Z IHG zdobył ESL Mistrzostwo Polski i wygrał Games Clash Masters.
fot. ESLW 2019 roku współpracował z devils.one. Odpowiedzialny był za stworzenie drużyny League of Legends, którą poprowadził do drugiego miejsca w pierwszym sezonie Ultraligi. Złożył również drużynę Scouting Grounds, która zagrała w finale przystanku Polskiej Ligi Esportowej.
fot. UltraligaZbieramy głosy na najlepszego esportowego komentatora roku 2019 w Polsce. Pod uwagę bierzemy tylko osoby związane ze środowiskiem gier wideo, niepropagujące treści o wulgarnym charakterze i nienawołujące do przemocy. Nominowani w tej kategorii muszą się wyróżniać wysoką jakością warsztatu komentatorskiego, kreatywnością i innowacyjnością.
Od dłuższego czasu wraz z Morgenem tworzy najlepszy komentatorski duet CS:GO w Polsce. Gdy Kubik jest przy mikrofonie, możemy być pewni, że usłyszymy fachowe opinie i analizy, które doskonale objaśniają wydarzenia na mapie.
fot. ESLPo wieloletniej pracy w ESL dołączył do Polsat Games. Regularnie możemy usłyszeć go podczas rozgrywek Ultraligi i LEC, a także podczas najbardziej prestiżowych turniejów jak MSI czy mistrzostwa świata. Jeden z najbardziej doświadczonych komentatorów w Polsce.
fot. UltraligaZ League of Legends związany jest już od kilku lat, ale to w 2019 roku TheFakeOne stał się jedną z najbardziej opiniotwórczych postaci na polskiej scenie. Komentator Ultraligi organizowanej przez Polsat.
fot. UltraligaJego głos towarzyszył nam podczas m.in. IEM Katowice, ESL Pro League, ESL Mistrzostw Polski, Games Clash Masters czy Good Game League. Słynie z pracowitości i fachowej analizy.
fot. Fantasy ExpoPrzez wielu polskich fanów nazywany „głosem polskiego Counter-Strike’a”. Od lat etatowy sprawozdawca najważniejszych turniejów organizowanych przez ESL. Słynie z nietuzinkowych porównań.
fot. ESLWskazujemy największe odkrycie roku 2019 w polskim esporcie. Nominowani zostają zawodnicy, którzy zrobili duży postęp w ostatnich 12 miesiącach, dzięki czemu zyskali dużą popularność i rozgłos.
Dołączył do devils.one dzięki projektowi Scouting Grounds w maju 2019 roku. Kilka miesięcy później 16-latek został najmłodszym mistrzem Ultraligi. Dodatkowo był zwycięzcą jednego z przystanków Polskiej Ligi Esportowej.
fot. UltraligaJeden z największych talentów polskiej sceny CS:GO. Od pierwszego turnieju stał się siłą drużyny TaZa. W debiutanckim roku na profesjonalnej scenie zdobył ESL Mistrzostwo Polski i Lotto Puchar Zdobywców Pucharów. Dziś gra dla niemieckiej organizacji Sprout.
fot. VFXNEV/AristocracyZawodnik Fortnite grający w barwach x-kom AGO. Na szerokie wody esportowe wypłynął w 2019 roku, od razu kwalifikując się na mistrzostwa świata, gdzie zajął 52. miejsce. Ponadto jest zwycięzcą polskiego turnieju podczas IEM Katowice.
fot. DreamhackJego talent rozkwitł w drugiej połowie 2019 roku pod banderą x-kom AGO. Wcześniej jednak z powodzeniem pokazywał się w ESL Mistrzostwach Polski i ligach indywidualnych. Jego popisy z AWP były pozytywnym zaskoczeniem zeszłego roku.
fot. x-kom AGORok 2019 był przełomowy w karierze 19-latka. Najpierw zdobył wicemistrzostwo ASUS ROG, a kilka miesięcy później złożył mix, który na równi rywalizował z najlepszymi drużynami CS:GO na świecie. Pod koniec roku podpisał kontrakt z organizacją Team Secret.
fot. UK ESLW tej kategorii nominowane są osoby, które dzięki swojej wyjątkowej osobowości są u szczytu popularności w środowisku polskiego esportu. Doceniamy charyzmę, pomysłowość, rozpoznawalność, inicjatywę.
Niegdyś zawodnik Virtus.pro, teraz streamer, który podbija serca kibiców w Polsce i na całym świecie. W 2019 roku stworzył “Pasha Gaming School”, program dla młodych, zdolnych zawodników.
fot. BLAST/Maciej KołekRok 2019 spędził w Illuminar Gaming. Początkowo prowadził drużynę League of Legends, ale od lata skupił się już na innych działaniach. Występował w reklamach, komentował spotkania, a pod koniec roku uruchomił nowy program „Veni, Vidi, Veggie”.
fot. UltraligaPrezenterka ESL Polska i ambasadorka X-KOM. Pracowała m.in. przy Majorze w Katowicach, ESL Mistrzostwach Polski oraz Red Bull Wjazd Na Bramkę. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego esportu.
fot. InstagramPracuje na stanowisku Brand Communication Manager w devils.one, w ubiegłym roku był gospodarzem najważniejszych turniejów esportowych w Polsce począwszy od IEM Katowice przez Ekstraklasa Games, kończąc na Lidze Akademickiej.
fot. FacebookNajpopularniejszy polski streamer i youtuber CS:GO, który wychowywał fanów na meczach Virtus.Pro. Współpracuje z wieloma znanymi markami i komentuje najważniejsze turnieje.
fot. Maciej Kołek